Programme for eScience 2017

Update from the PC Chairs

The thirteenth IEEE eScience Conference  will be held in Auckland, New Zealand from 24-27 October 2017, and it is shaping up to be an exciting event. eScience researchers from a number of countries including NZ, Australia, Brazil, China, Germany, South Korea, Spain, USA and the UK will gather to discuss the novel technologies, applications and related challenges in the world of computationally intensive science.

This year we had two major goals. One was to come up with an interesting programme for you, which we believe we have achieved. The other was to focus more on computation related to the sciences or humanities, rather than computation in the abstract. This goal is supported by four initiatives: stating the goal explicitly in the criteria for paper selection, the chosen keynotes, the experience track and a hearty poster track.

Read more from the PC Chairs …

Programme

A summary of the programme is below, with details following.

 Tuesday, 24 OctoberWednesday, 25 OctoberThursday, 26 OctoberFriday, 27 October
8:00amRegistration OpenRegistration OpenRegistration OpenRegistration Open
8:30amWorkshops
9:00amConference Day One:
Opening & Keynote 1
Conference Day Two:
Keynote 3
Conference Day Three:
Keynote 5
10:00amMorning TeaMorning TeaMorning TeaMorning Tea
10:30amWorkshopsPaper Sessions start:
30 mins each
Paper Sessions start:
30 mins each
Paper Sessions start:
30 mins each
12:30pmLunchLunchLunchLunch
1:30pmWorkshopsKeynote 2Paper Sessions start:
30 mins each
Paper Sessions Start:
30 mins each
2:30pmAfternoon Tea
3:00pmAfternoon TeaLightening Poster Sessions:
2 mins per poster
Afternoon TeaAfternoon Tea
3:30pmWorkshopsPaper Sessions start:
30 mins each
Day Three Concludes
4:00pmPaper Sessions start:
30 mins each
5:00pmDay One ConcludesDay Two Concludes
5:30pmWorkshops Conclude
6:00pmWelcome Cocktail Function:
at conference venue
Conference Dinner:
at University of Auckland-Fale Pasifika
Keynote 4
9:00pmWelcome Cocktail Function concludesConference Dinner concludes

Session Chairs

Here is a list of names of the conference Session Chairs

Workshops

Workshops for eScience 2017 have now been announced.

Tuesday 24 October 2017 - Workshops Day

Start timeEnd timeStream 1Stream 2Stream 3Stream 4
08:0009:00Registration open
08:3010:00Workshop on Sustainable Software for Science: Practice and Experiences (WSSSPE5.2)BigDig: High Throughput Digitization for Natural History CollectionsSafe Data Paradigms and Platforms: enabling collaborative analysis of sensitive dataInternational Workshop on Workflow Science (WoWS 2017)
10:0010:30Coffee / tea break
10:3012:30WSSSPE5.2 continuesBigDig continuesSafe Data Paradigms and Platforms continuesWoWS 2017 continues
12:3013:30Lunch
13:3015:00WSSSPE5.2 continuesBigDig continuesSafe Data Paradigms and Platforms continues
15:0015:30Coffee / tea break
15:3017:30WSSSPE5.2 continuesBigDig continuesSafe Data Paradigms and Platforms continues
17:3018:00Free time
18:0021:00Welcome reception
21:00Finish

Papers and authors

Papers and authors for eScience 2017 have now been announced.

Wednesday 25 October 2017 - Conference Day 1

Start timeEnd timeStream 1

Ballroom 1
Stream 2

Ballroom 2
08:0009:00Registration open
09:0009:10Conference opening
09:1010:10Keynote 1

Professor Merryn Tawhai

Creating a personal digital lung

Chair: Dan Katz
10:1010:40Coffee / tea break
Paper Session 1A:
Deep Learning: From Dentistry to Satellites
Chair: James Hogan
Paper Session 1B:
Parallel Computing and Information Extraction
Chair: David Abramson
10:4011:10Towards a Fully Automated Diagnostic System for Orthodontic Treatment in Dentistry

Seiya Murata, Chonho Lee, Chihiro Tanikawa, and Susumu Date
Data Provenance for Multi-Agent Models

Delmar B. Davis, Jonathan Featherston, Munehiro Fukuda, and Hazeline U. Asuncion
11:1011:40An Unsupervised Deep Learning Approach for Satellite Image Analysis with Applications in Demographic Analysis

Jessica Block, Mehrdad Yazdani, Mai Nguyen, Daniel Crawl, Marta Jankowska, John Graham, Tom DeFanti, and Ilkay Altintas
Accelerating Exact Protein Structure Alignment with Graphics Processors

Yishui Wu, Shuang Qiu, and Qiong Luo
11:4012:10Developing a Volunteer Computing Project to Evolve Convolutional Neural Networks and Their Hyperparameters

Travis Desell
Real-Time Data Analysis and Autonomous Steering of Synchrotron Light Source Experiments

Tekin Bicer, Doga Gursoy, Rajkumar Kettimuthu, Ian T. Foster, Bin Ren, Vincent De Andrede, and Francesco De Carlo
12:1012:40A Mobile Application for Plant Recognition through Deep Learning

Min Gao, Yang Lin, and Richard O. Sinnott
SELFIE: Self-aware Information Extraction from Digitized Biocollections

Icaro Alzuru, Andréa Matsunaga, Maurício Tsugawa, and José A.B. Fortes
12:4013:40Lunch
13:4014:40Keynote 2

Dr James Hetherington

“The Craftsperson and The Scholar”: Research Software Engineers, Data Scientists, and multi-professionalism in e-Research

Chair: Nick Jones
14:4015:00Coffee / tea break
15:0016:00Poster lightning talks
Paper Session 2A:
Cloud Computing
Chair: Kris Bubendorfer
Paper Session 2B:
Crowdsourcing
Chair: Wilco Hazeleger
16:0016:30Online Decision-Making Using Edge Resources for Content-Driven Stream Processing

Eduard Renart, Daniel Balouek-Thomert, Xuan Hu, Jie Gong, and Manish Parashar
Toward Using Citizen Scientists to Drive Automated Ecological Object Detection in Aerial Imagery

Connor Bowley, Marshall Mattingly III, Andrew Barnas, Susan Ellis-Felege, and Travis Desell
16:3017:00dSpark: Deadline-Based Resource Allocation for Big Data Applications in Apache Spark

Muhammed Tawfiqul Islam, Shanika Karunasekera, and Rajkumar Buyya
Towards a Hybrid Human-Computer Scientific Information Extraction Pipeline

Roselyne B. Tchoua, Kyle Chard, Debra J. Audus, Logan T. Ward, Joshua Lequieu, Juan J. De Pablo, and Ian T. Foster
17:0017:30Experiences with DERIVA: An Asset Management Platform for Accelerating eScience

Alejandro Bugacov, Karl Czajkowski, Carl Kesselman, Anoop Kumar, Robert E. Schuler, and Hongsuda Tangmunarunkit
17:30Finish

Thursday 26 October 2017 - Conference Day 2

Start timeEnd timeStream 1

Ballroom 1
Stream 2

Ballroom 2
08:0009:00Registration open
09:0010:00Keynote 3

Professor Marina Jirotka

"I don't think I've come across an unethical scientist"

Chair: David Abramson
10:0010:30Coffee / tea break
Paper Session 3A:
Workflow and Frameworks
Chair: Gilberto Pastorello
Paper Session 3B:
People, Birds, and Frogs
Chair: Georgina Rae
10:3011:00Provenance-Based Scientific Workflow Search

Amani Abu Jabal, Elisa Bertino, and Geeth De Mel
In Pursuit of the Wisest: Building Cost-Effective Teams of Experts

Yashar Najaflou and Kris Bubendorfer
11:0011:30A Mathematical Programming- and Simulation-Based Framework to Evaluate Cyberinfrastructure Design Choices - Zhengchun Liu, Rajkumar Kettimuthu, Sven Leyffer, Prashant Palkar, and Ian FosterClustering and Visualization of Long-Duration Audio Recordings for Rapid Exploration Avian Surveys

Philip Eichinski and Paul Roe
11:3012:00WorkflowHunt: Combining Keyword and Semantic Search in Scientific Workflow Repositories

Juan Sebastian Beleno Diaz and Claudia Bauzer Medeiros
An Investigation into Acoustic Analysis Methods for Endangered Species Monitoring: A Case of Monitoring the Critically Endangered White-Bellied Heron in Bhutan

Tshering Dema, Liang Zhang, Michael Towsey, Anthony Truskinger, Sherub Sherub, Kinley, Jinglan Zhang, Margot Brereton, and Paul Roe
12:0012:30Task-Based Budget Distribution Strategies for Scientific Workflows with Coarse-Grained Billing Periods in IaaS Clouds - Muhammad Hafizhuddin Hilman, María Alejandra Rodríguez, and Rajkumar BuyyaMulti-Label Classification of Frog Species via Deep Learning

Jie Xie, Rui Zeng Changliang Xu, Jinglan Zhang, and Paul Roe
12:3013:30Lunch
Paper Session 4A:
Applications: From Humanities to Fruit Flies
Chair: Ilkay Altintas
Paper Session 4B:
Computing Platforms
Chair: Kyle Chard
13:3014:00Experimental Humanities: An Adventure with Lovelace and Babbage

David De Roure and Pip Willcox
SNIC Science Cloud (SSC): A National-Scale Cloud Infrastructure for Swedish Academia

Salman Toor, Mathias Lindberg, Ingemar Falman, Andreas Vallin, Olof Mohill, Pontus Freyhult, Linus Nilsson, Martin Agback, Lars Viklund, Henric Zazzik, Ola Spjuth, Marco Capuccini, Joakim Möller, Donal Murtagh, and Andreas Hellander
14:0014:30Mid-level Image Representation for Fruit Fly Identification (Diptera:Tephritidae)

Matheus Macedo Leonardo, Sandra Avila, Roberto A. Zucchi, and Fabio A. Faria
A Platform for the Analysis of Qualitative and Quantitative Data about the Built Environment and Its Users

Mike Simpson, Simon Woodman, Hugo Hiden, Sebastian Stein, Stephen Dowsland, Mark Turner, Vicki L. Hanson, and Paul Watson
14:3015:00Ten Principles for Creating Usable Software for Science

Lavanya Ramakrishnan and Daniel Gunter
A Metropolitan Area Infrastructure for Data Intensive Science

David Abramson, Jake Carroll, Chao Jin, and Michael Mallon
15:0015:30Coffee / tea break
Paper Session 5A:
Repositories
Chair: Dan Gunter
Paper Session 5B:
Workflow and Workloads
Chair: Ian Taylor
15:3016:00ScienceDB: A Public Multidisciplinary Research Data Repository for eScience

Li Chengzan, Hou Yanfei, Li Jianhui, and Zhang Lili
Evaluating Distributed Execution of Workloads

Matteo Turilli, Yadu Nand Babuji, Andre Merzky, Ming Tai Ha, Michael Wilde, Daniel S. Katz, and Shantenu Jha
16:0016:30Improving Small File I/O Performance for Massive Digital Archives

Hwajung Kim and Heonyoung Yeom
A Computational Pipeline for the IUCN Risk Assessment for Meso-American Reef Ecosystem

Hoang Anh Nguyen, Lucie Bland, Tristan Roberts, Siddeswara Guru, Minh Dinh, and David Abramson
16:3017:00Towards a Human-Machine Scientific Partnership Based on Semantically Rich Research Objects

Jose Manuel Gomez-Perez, Raul Palma, and Andres Garcia-Silva
High-Throughput Computing on High-Performance Platforms: A Case Study

Danila Oleynik, Sergey Panitkin, Matteo Turilli, Alessio Angius, Sarp Oral, Kaushik De, Alexei Klimentov, Jack C. Wells, and Shantenu Jha
17:0018:00Free time
18:0021:00Conference Dinner
21:00Finish

Friday 27 October 2017 - Conference Day 3

Start timeEnd timeStream 1

Ballroom 1
Stream 2

Ballroom 2
08:0009:00Registration open
09:0010:00Keynote 4

Dr Allan McRae

Genomic Basis of Human Disease

Chair: Mik Black
10:0010:30Coffee / tea break
Paper Session 6A:
Processing Pipelines: From Plants to Gravitational Waves
Chair: Paul Watson
Paper Session 6B:
Understanding and sharing resources:
data, code and documents

Chair: Mohan Ramamurthy
10:3011:00BOSS-LDG: A Novel Computational Framework That Brings Together Blue Waters, Open Science Grid, Shifter and the LIGO Data Grid to Accelerate Gravitational Wave Discovery

E.A. Huerta, Roland Haas, Edgar Fajardo, Daniel Katz, Stuart Anderson, Peter Couvares, Josh Willis, Timothy Bouvet, Jeremy Enos, William T.C. Kramer, Hon Wai Leong, and David Wheeler
TaRDIS, a Visual Analytics System for Spatial and Temporal Data in Archaeo-Related Disciplines

Daniel Kaltenthaler, Johannes-Y. Lohrer, Ptolemaios D. Paxinos, Daniel Hämmerle, Henriette Obermaier, and Peer Kröger
11:0011:30Adaptive Lossy Compression of Complex Environmental Indices Using Seasonal Auto-Regressive Integrated Moving Average Models

Ugur Cayoglu, Peter Braesicke, Tobias Kerzenmacher, Jörg Meyer, and Achim Streit
Iterative Design and Evaluation of Regulatory Network Visualisation at Scale

Samuel Thomas Smith, James Michael Hogan, Xin-Yi Chua, Margot Brereton, Daniel Johnson, and Markus Rittenbruch
11:3012:00Similarity Projection: A Geometric Measure for Comparison of Biological Sequences

Lawrence Buckingham, Timothy Chappell, James M. Hogan, and Shlomo Geva
Monitoring Water Quality in the Great Lakes Leveraging Geo-Temporal Cyberinfrastructure

Indira Gutierrez-Polo, Yan Zhao, Shannon Bradley, Eugene Roeder, Michelle Pitcel, Kristin TePas, Paris Collingsworth, and Luigi Marini
12:0012:30Change Frequency Heatmaps for Temporal Multivariate Phenological Data Analysis

Greice Cristina Mariano, Natalia Costa Soares, Leonor Patricia Cerdeira Morellato, and Ricardo Da Silva Torres
Sciunits: Reusable Research Objects

Dai Hai Ton That, Gabriel Fils, Zhihao Yuan, and Tanu Malik
12:3013:30Lunch
Paper Session 7A:
Stream Processing: From IOT to Synchrotron
Chair: Susumu Date
Paper Session 7B:
Infrastructure
Chair: Chen Li
13:3014:00Energy-Efficient Dynamic Scheduling of Deadline-Constrained MapReduce Workflows

Tong Shu and Chase Q. Wu
Adapting Enterprise Architecture for eScience

Richard Palmer, Kheeran Dharmawardena, and Hamish Holewa
14:0014:30Collaborative Reuse of Streaming Dataflows in IoT Applications

Shilpa Chaturvedi, Sahil Tyagi, and Yogesh Simmhan
Dynamic Network Bandwidth Resizing for Big Data Applications

Fábio Diniz Rossi, Guilherme Da Cunha Rodrigues, Rodrigo N. Calheiros, and Marcelo Da Silva Conterato
14:3015:00Ecological Niche Modelling of Dipterocarp Trees Using Maximum Entropy Method in Central Visayas

Adrian Jose Sabado, Geoffrey Solano, Riza Batista-Navarro, Roselyn Gabud, Marilou Nicolas, Vincent Hilomen
15:0015:30Coffee / tea break
15:30Finish

Comments are closed